Technologia informacyjna

Technologia informacyjna (TI) to zespół środków (czyli urządzeń, takich jak komputery i sieci komputerowe) i narzędzi (w tym oprogramowanie), jak również inne technologie, które służą wszechstronnemu posługiwaniu się informacją.

Technologia informacyjna ściśle związana jest z nowo powstałą dziedziną nauki jaką jest informatyka. Zajmuje się ona obecnie głównie: projektowaniem, realizacją, ocenianiem, zastosowaniami i konserwacją systemów przetwarzania informacji z uwzględnieniem przy tym aspektów teoretycznych, sprzętowych, programowych, organizacyjnych i ludzkich wraz z implikacjami przemysłowymi, handlowymi, publicznymi i politycznymi. Jednym z najszybciej rozwijających się działów informatyki jest algorytmika, zajmująca się podstawami obliczeń komputerowych.

W ostatniej dekadzie jesteśmy świadkami powstawania jeszcze jednej, nowej, interdyscyplinarnej dziedziny wiedzy – nauk obliczeniowych (ang. computing science lub computational science), które są dotyczą stosowania komputerów w analizie problemów naukowych, pochodzących z różnych dziedzin. Rozwój tej dziedziny jest związany z rosnącą popularnością metod komputerowych we wszystkich naukach oraz powstawaniem coraz potężniejszych (super)komputerów. Sama moc komputerów jest bezużyteczna, jeśli nie stoją za nią wspierające ją metody obliczeniowe. Matematyka i informatyka odgrywają w tym kluczową rolę jako dziedziny dostarczające modeli matematycznych i efektywnych metod ich rozwiązywania.

Możliwości komputerów wykonywania obliczeń szybko i na dużych liczbach mają istotny wpływ na wyniki w takich dziedzinach badań i zastosowań matematycznych, jak: teoria liczby, zwłaszcza w zakresie obliczeń na dużych liczbach, rozwiązywanie równań (algebraicznych i różniczkowych) modelujących rzeczywiste zjawiska przyrodnicze, techniczne, gospodarcza i społeczne.

Dzisiaj posiadamy narzędzia informatyczne pomagające nam w obliczeniach i działaniach matematycznych takie jak:

Cabri to niezwykle popularny i ceniony program wspomagający nauczanie przede wszystkim geometrii euklidesowej i analitycznej. Posiada wbudowany układ współrzędnych wraz
ze skalowalnymi osiami współrzędnych oraz kalkulator pozwalający
na przeprowadzanie podstawowych obliczeń algebraicznych bądź funkcyjnych.Cabri Geometry II

Derive 6.10 PL jest programem do obliczeń symbolicznych wyposażonym w dwu- i trójwymiarowe obrazowanie. Jest on idealnym programem zarówno dla najprostszych obliczeń algebraicznych jak i zaawansowanej algebry, trygonometrii i analizy.

Derive 6.10 PL

EXCEL – posiada bardzo duży potencjał w w dziedzinie matematycznej jako zaawansowanie narzędzie w matematyce.

excel

 

Technologia informacyjna i komputery


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s